Etkinlikler

El Temizliği İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

El Temizliği İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

Düzenli el yıkama alışkanlığı kazanmak ve el hijyeni için 30 saniye ayırmak, özellikle toplu taşıma araçlarında hasta kişilerin dokunduğu yerlere temas sonucu geçebilecek hastalıklardan koruyor.
Günlük yaşantıda tüm ihtiyaçlarımızı karşılayan ellerimiz pek çok bulaşıcı hastalık taşıyor. Temiz görünen ellerde bile hastalık yapıcı binlerce mikroorganizma bulunuyor. Grip, sarılık, ishal yapan etkenler, eller aracılığı ile ağza, oradan da vücuda yayılıyor.

Çocuklar daha kolay hasta oluyor
Çocuklar, vücut dirençleri daha zayıf olduğu için daha kolay hasta oluyor. Özellikle tuvaletten sonra ellerin gerektiği gibi yıkanmaması, okulda çocuklar arasında yapılan silgi, kalem gibi eşyaların alışverişinde bile mikrop transferi olabiliyor, öksürme ve hapşırma ile bu eşyalara bulaşan hastalık yapıcı mikroplar eller aracılığıyla vücuda alınıyor.

Ellerinizi yıkayarak hastalıklarla mücadele edin
Birçok enfeksiyon hastalığının kontrolünde kişisel temizlik alışkanlıklarının çok önemli yeri bulunuyor. Hastalıklardan korunmada en iyi, en etkili ve en ucuz yöntem el yıkama alışkanlığıdır. Küçük yaştan itibaren el yıkama alışkanlığı edinerek hastalıklarla mücadele edilebilir.
Bu durumlar sonrası mutlaka yıkanmalı
Eller özellikle hangi durumlar sonrası yıkanmalı:
– Yemekten önce ve yemekten sonra,

– Tuvaleti kullandıktan sonra,

– Çiğ et, tavuk, balık ve yumurtaya dokunduktan sonra,

– Bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra,

– Hapşırma ve öksürme sırasında, ağzın el ile kapatılması durumunda,

– Toplu taşıma araçları, para alış verişi, ortak telefon kullanımından sonra;

 Kedi, köpek ve diğer hayvanlarla el teması sonrası,

– Okuldan ve işten eve geldikten sonra mutlaka doğru yöntemle elle yıkanmalıdır.

Ellerimizi nasıl yıkamalıyız
Doğru teknikle el hijyeni sağlanabilir. Eller ılık su ile ıslatılır, sabun ellerin tüm yüzeylerine dağıtılır ve iyice köpürtülür. Bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri en az 30 saniye kuvvetlice ovulur. Eller iyice durulanır. Özellikle halka açık ve toplu yerlerde tek kullanımlık havlu kağıt ile eller kurulanır. Kurulamada kullanılan kağıt havlu ile musluk kapatılır ve çöp kutusuna atılır.
https://www.yenisafak.com/hayat/ellerinizi yikamaniz için 8-onemli neden